Każda ścieżka, nawet najniepozorniejsza, wyprowadza na szeroki świat - A.Fiedlerblog rowerowy

avatar romulus83
Orzechowo

Informacje

baton rowerowy bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(13)

Moje rowery

Wz. 96/13 6736 km
Psi Zaprzęg 108 km
Evado 1.0 2934 km
orkan 1185 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy romulus83.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Wmordewind do Pobiedzisk

Wtorek, 23 lipca 2013 | dodano: 23.07.2013Kategoria Wyprawy
Najładniejszy miejski herb jaki widziałem © romulus83


W końcu postanowiłem ruszyć na Pobiedziska. Od Miłosławia do Nekli miałem generalnie wmordewind. Miejscami różnił się siłą podmuchu, lub wiał lekko z boku. Nie mniej cały czas pod wiatr do puki nie wjechałem w las.

Pobiedziski trakt © romulus83


Dalej Pobiedziskiem Traktem do Jezior Babskich. Droga jest miejscami masakryczna. Albo piach, który da się jeszcze przejechać jakoś, albo dziura za dziurą, dające wrażenie jazy po progach zwalniających. Na skrzyżowaniu obok leśniczówki Nekielka zrobiłem krotki przystanek na rozeznanie się w mapie i okolicy. Wjechałem na niebieski szlak (tu droga staje się już lepsza), który doprowadził mnie do jednego z jezior. Myslę, że to J. Okrąglak i rezerwat o tej samej nazwie. Ale nie pasują mi kapiący się ludzie i brak jakiejkolwiek tablicy informacyjnej. Znów do mapy. No tak, jestem nad Jeziorem Baba. Okrąglak minąłem niecały kilometr wcześniej. Zawracam i jadę na czuja wypatrując przerzedzenia w starodrzewie. Bez problemów odnajduję malowniczo położone jeziorko wraz z rezerwatem w okół niego.

Jezioro Okrąglak w Rezerwacie Okrąglak © romulus83


Ponowny powrót nad J. Baba. Szutrowa droga prowadzi mnie przez Wagowo i Zbierkowo do Pobiedzisk. Miejscami mam już dość szutrówki. Na nieosłoniętych odcinkach znów daje się odczuć wiatr, choć już nie tak dokuczliwy. W końcu docieram do Pobiedzisk i robię sobie przerwę nad Jeziorem Dobre.

Jezioro Dobre w Pobiedziskach © romulus83


Znajduję ładny zakątek wśród trzcin, przy których pływają wzdręgi z pięknie wybarwionymi płetwami. Znad jeziora na rynek, na lody i dalej do Skansenu Miniatur.

Rynek w Pobiedziskach © romulus83


Poznański ratusz w skansenie minaitur © romulus83


Ratuszowe koziołki © romulus83


Pałac w Czerniejewie © romulus83


Pałac myśliwski w Antoninie © romulus83


Dwór w Koszutach © romulus83


Archikatedra gnieźnieńska © romulus83


Skansen robi fajne wrażenie. Ciekawe z czego są zrobione obiekty? A tutaj pełna lista obiektów znajdujących się w skansenie. Dodam tylko, że wszystko zbudowano w skali 1:20

Po zwiedzeniu skansenu robię jeszcze małą rundę po mieście i ruszam na Kostrzyn. Po drodze wjeżdżam na kilkanaście minut do lasu nacieszyć oczy morenowymi pejzażami Parku Krajobrazowego Promno. Tak trafiam nad Jezioro Brzostek.

Jezioro Brzostek w P.K. Promno © romulus83


W P.K. Promno © romulus83


W tle za drzewami J. Brzostek. Na dole po prawej został rower.
Szkoda, że nie mam więcej czasu na zwiedzenie P.K. Promno.

Brama cechowa w Kostrzynie © romulus83


Z Kostrzyna kieruję się na Środę Wlkp. skąd prze Miłosław dotrę do domu. Po drodze w miejscowości Węgierskie znów skręcam w las, aby zobaczyć Miejsce Pamięci "Janowo".

Miejsce pamięci Janowo k. Środy Wlkp © romulus83


Centralny głaz kamiennego kręgu © romulus83


Ojców naszych ziemio święta,
Ziemio wielkich cnót i czynów,
Tyś na wskroś jest przesiąknięta,
Krwią ofiarną swoich synów.


Kamienny krąg w tym miejscu powstał w 2004r. w 80 rocznicę powstania Lasów Państwowych z inicjatywny samorządów gmin Nekla, Dominowo i Kostrzyn oraz Nadleśnictwa Czerniejewo. Niestety wykute w kamieniu napisy z czasem się zatarły na tyle, że ich rozpoznanie jest możliwe tylko wodząc palcem po wgłębieniach. Inicjatorzy powinni pomyśleć o zamontowaniu na kamieniach tabliczek z napisami, które są oporniejsze dla erozji.

Jeden z kamieni w kręgu © romulus83


"BOLLWERK" - zniszczenie magazynów portu w Poznaniu 20/21 II 1942

Takich kamieni jest kilkanaście. Są wymienienie na nich działacze podziemia niepodległościowego wchodzących w struktury ZWZ-AK, kryptonimy operacji partyzanckich i ofiary terroru nazistowskiego.

Opuszczam położone w lesie miejsce pamięci i bez przystanków przez Środę (wkrótce zamierzam ją zwiedzić lepiej) docieram do Winnej Góry. W zasadzie to przed samą Winna Górą robię krótki postój. Siadam sobie na wykoszonym rowie, skąd roztacza się panorama na okoliczne pola. Teren opada w kierunku Białego Piątkowa i DK 15. Potem już przez Miłosław do domu.

Trasa: O. - Czeszewo - Sarnice - Miłosław - Pałczyn - Murzynowo Kościelne - Mystki - Targowa Górka - Stępocin - Kokoszki - Nekla - Nekielka - Wagowo - Zbierkowo - Polska Wieś - Pobiedziska - Promno - Tarnowo - Kostrzyn- Klony - Ługowiny - Węgirskie - Pławce- Podgaj - Zielniki - Środa Wlkp. - Olszewo - Szlachcin - Brzezie - Winna Góra - Miłosław - Sarnice - Czeszewo - O.
Rower:Wz. 96/13 Dane wycieczki: 129.30 km (25.36 km teren), czas: 07:06 h, avg:18.21 km/h, prędkość maks: 35.70 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

K o m e n t a r z e
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!